Nowe zasady przewożenia dzieci

Z dniem 15 maja 2015 r. do polskiego porządku prawnego wdrożono przepisy Unii Europejskiej dotyczące przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych. Z jednej strony wymogi uległy zaostrzeniu, z drugiej wprowadzono ulgi w przewozie dzieci. Jak wygląda kwestia przewożenia dzieci z przodu pojazdu, a jak na tylnej kanapie? Jakie są różnice w przewożeniu dzieci różnymi rodzajami pojazdów? Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy potrzebnej każdemu kierowcy, aby dostosować się do nowych przepisów.

Zgodnie z generalną zasadą dziecko mające mniej niż 150 wzrostu musi być przewożone w odpowiednio dopasowanym foteliku bezpieczeństwa lub innych urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Oznacza to, że jeśli chcemy dobrać dziecku odpowiedni fotelik lub inne urządzenie przytrzymujące, powinniśmy znać wzrost dziecka oraz jego wagę. Używać możemy tylko urządzeń spełniających właściwe wymagania techniczne Unii Europejskiej, natomiast przy instalowaniu ich w samochodzie, powinniśmy stosować się do zaleceń producenta.

Wyjątkiem od zasady jest możliwość przewożenia dziecka na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego, jeśli jego wzrost mieści się w przedziale 135 – 150 cm, a waga przekracza 36 kg (najwyższa grupa wagowa dzieci, według której klasyfikuje się urządzenia przytrzymujące dla dzieci, wynosi maksymalnie 36 kg). W tym przypadku dziecko jadące na tylnej kanapie powinno być przypięte pasem bezpieczeństwa, np. biodrowym. Oczywiście zasada ta nie dotyczy przedniego siedzenia.

Kolejnym wyjątkiem jest możliwość przewożenia na tylnym siedzeniu dziecka w wieku, co najmniej 3 lata, przytrzymywanego za pomocą samych tylko pasów bezpieczeństwa (tj. bez konieczności użycia fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego). Sytuacja taka jest dopuszczalna tylko w samochodach osobowych, ciężarowych do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej oraz ciężarowo-osobowych. Skorzystanie z tego przywileju jest uwarunkowane zainstalowaniem dwóch fotelików bezpieczeństwa lub innych urządzeń z tyłu pojazdu oraz jednoczesnym brakiem miejsca na trzecie takie urządzenie. Należy jednakże pamiętać, że w pojazdach o liczbie miejsc od 6 do 9 łącznie z kierowcą i dwóch rzędach tylnych siedzeń, zainstalowanie fotelika lub innego urządzenia nie powinno stwarzać problemów.

Zgodnie z nowymi przepisami przewożone autobusem dzieci powinny korzystać z pasów bezpieczeństwa, o ile autobus w te pasy jest wyposażony. Zwolnione z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa (w tym również fotelika bezpieczeństwa i innego urządzenia przytrzymującego) są dzieci w wieku do 3 lat przewożone każdym autobusem oraz dzieci w wieku do 4 lat, o ile przewożone są autobusem publicznego transportu drogowego, korzystające ze 100% ulgi.

Na zakończenie warto wspomnieć o zakazach. Nie wolno przewozić dziecka na przednim siedzeniu pojazdu (w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu) siedzącego tyłem do kierunku jazdy, jeśli aktywna jest poduszka powietrzna dla pasażera. Tym samym należy pamiętać, że po zainstalowaniu w ten sposób urządzenia do przewożenia dziecka należy dezaktywować poduszkę. Zabrania się również przewożenia dzieci w wieku do 3 lat każdym pojazdem samochodowym (oprócz autobusów), który nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Oczywiście zabronione jest przewożenie na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego, poza specjalnym fotelikiem lub urządzeniem przytrzymującym, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

Jacek Giszczak