Odblaski dla pieszych – obowiązkowe

31 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym wprowadzająca obowiązek używania odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Dotychczas obowiązek taki dotyczył jedynie osób do 15 roku życia. Obecnie obowiązujące brzmienie przepisu nakłada go na wszystkich pieszych. Przepisy nie precyzują jak te odblaski mają wyglądać, czy też jakiej mają być wielkości. Warunek jest jeden – mają być widoczne dla innych uczestników ruchu. Zmiana ta jest podyktowana oczywiście bezpieczeństwem pieszych, którzy na nieoświetlonej drodze są zauważani przez kierowców w ostatniej chwili, kiedy jest już często za późno na uniknięcie tragedii. Elementy odblaskowe sprawiają, że kierowca widzi pieszego już z odległości ponad 100 metrów, co pozwala na ominięcie go w bezpieczny sposób. Piesi narażeni są na niebezpieczeństwo szczególnie w okresie jesienno-zimowym, przy wcześnie zapadającym zmroku i często niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Na rynku dostępny jest duży wybór różnego rodzaju elementów odblaskowych, które można kupić po naprawdę przystępnej cenie, a które mogą uratować nam życie.

Za brak wymaganych elementów można zostać ukaranym mandatem. Ponadto z informacji udzielanych przez przedstawicieli firm ubezpieczeniowych wynika, że w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku, a pieszy nie był wyposażony w odblaski, może być potraktowany jako współwinny zdarzenia i otrzymać niższe odszkodowanie. 

Nie ma obowiązku używania odblasków jedynie wówczas, gdy poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. 

Przemysław Kuflewski

 

Pozostałe artykuły z działu: