Od 2017 pojawią się samochody z autopilotem

Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy władzami miasta Goeteborga, Volvo oraz szwedzkim nadzorem transportu - od 2017 r. na ulicach Goeteborga pojawi się 100 samochodów z autopilotem. Działanie tego rodzaju urządzenia będzie przypominało trochę autopilota używanego w samolocie. Twórcy projektu „Drive Me", bo tak będzie się nazywał system złożony z kamer, nawigatora GPS oraz innych czujników, twierdzą, że nie w pełni będzie on mógł całkowicie zastąpić kierowcę. Może jedynie przejąć większość funkcji związanych z prowadzeniem pojazdu. System umożliwi np. korzystanie z telefonu komórkowego czy tableta bez stwarzania zagrożenia w ruchu drogowym.

Według opinii szwedzkiej Minister Infrastruktury Cathariny Elmsaeter Svaerd - korzystanie z automatycznego prowadzenia pojazdu ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków i kolizji, a także ma znacząco wpłynąć na ochronę środowiska.

Pierwsze 100 pojazdów wyposażonych w autopiloty testować mają w 2017 roku zwykli kierowcy w ruchu miejskim w Goeteborgu i okolicach. Aby było to możliwe - szwedzki nadzór drogowy przeprowadzi analizę koniecznych zmian w przepisach oraz w systemie ubezpieczeń, jak twierdzi dyrektor szwedzkiego Urzędu ds. Ruchu Drogowego Staffan Widlert. Technologie, które zostały wykorzystywane w systemie autopilota stanowią przyszłość motoryzacji. Oprócz Volvo systemy takie testują BMW oraz Nissan.

Pozostałe artykuły z działu: