Za co można stracić prawo jazdy?

Z dniem 18 maja 2015 r. zaczęły obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi istnieje możliwość czasowego zatrzymania prawa jazdy kierowcy. Jest to nowa forma represjonowania tych kierowców, którzy zdecydują się rażąco przekroczyć dopuszczalną prędkość jazdy lub przewozić pasażerów ponad określony limit określony w dowodzie rejestracyjnym albo wynikającym z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji.

Nowe zasady przewożenia dzieci

Z dniem 15 maja 2015 r. do polskiego porządku prawnego wdrożono przepisy Unii Europejskiej dotyczące przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych. Z jednej strony wymogi uległy zaostrzeniu, z drugiej wprowadzono ulgi w przewozie dzieci. Jak wygląda kwestia przewożenia dzieci z przodu pojazdu, a jak na tylnej kanapie? Jakie są różnice w przewożeniu dzieci różnymi rodzajami pojazdów?

Zaostrzenia dla młodych kierowców

Od pewnego czasu przyjął się podział na starych i młodych kierowców. Grupę kierowców w wieku 18 - 24 lata ma cechować brak doświadczenia w prowadzeniu samochodu a przy tym przecenianie swoich możliwości, brawura, używanie alkoholu i narkotyków. Uleganie presji rówieśników jest również ich domeną. Okazuje się jednak, że starsi i doświadczeni kierowcy nie jeżdżą wcale bezpieczniej.

Odblaski dla pieszych – obowiązkowe

31 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym wprowadzająca obowiązek używania odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Dotychczas obowiązek taki dotyczył jedynie osób do 15 roku życia. Obecnie obowiązujące brzmienie przepisu nakłada go na wszystkich pieszych. Przepisy nie precyzują jak te odblaski mają wyglądać, czy też jakiej mają być wielkości.

LPG – paliwo godne uwagi?

Paliwo gazowe stało się bardzo popularnym źródłem napędu do samochodów osobowych, wyposażonych w silniki benzynowe, które jeżdżą po polskich drogach. Biorąc pod uwagę dodatkowe koszty serwisowania instalacji gazowej, zwiększone koszty przeglądów, ryzyko usterek jak wreszcie sam koszt montażu instalacji gazowej, wielu kierowców rezygnuje z jazdy na tańszym paliwie. Czy jednak są to obawy słuszne?

Strony

Subskrybuj Bezpieczny KIEROWCA - portal entuzjastow motoryzacji | LIWONA RSS