Motocyklem z kategorią B – czyli kolejne zmiany w ustawie o kierujących pojazdami

24 sierpnia br. wchodzi w życie kolejna nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Wśród wielu zmian znalazł się między innymi przepis umożliwiający kierowanie motocyklem o pojemności silnika do 125 cm³, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, przez osoby posiadające prawo jazdy kategorii B nie krócej niż 3 lata, bez konieczności uzyskiwania kategorii A1.

Przepis ten już na etapie projektu budził wiele kontrowersji i dyskusje wśród osób związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego.
Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że posiadając prawo jazdy kat. B znamy przepisy ruchu drogowego, więc jeśli chodzi o teorię to jesteśmy przygotowani do poruszania się po drogach każdym pojazdem. Jeśli chodzi o praktykę, to z tak zwanymi „lekkimi motocyklami” każdy da sobie radę, ponieważ nie mają one zbyt dużej masy oraz nie rozwijają dużych prędkości.

Przeciwnicy biją na alarm. Ich zdaniem na drogach będzie bardzo niebezpiecznie, jeśli osoby niemające pojęcia o technice kierowania jednośladem zaczną wsiadać na motocykle bez choćby krótkiego przeszkolenia praktycznego.

Czas pokaże, w jakim stopniu wpłynie to na bezpieczeństwo na polskich drogach. Należy mieć nadzieję, że każdy, kto zechce skorzystać z prawa do kierowania motocyklem z samym tylko prawem jazdy kat. B podejdzie do sprawy rozsądnie i nie będzie swoją jazdą stwarzał zagrożenia dla siebie i innych.

Przemysław Kuflewski

 

Pozostałe artykuły z działu: