Mercedes A200CDI - strzał w dziesiątkę

Patrząc na nową klasę A niemal natychmiast nasuwa się pytanie: dlaczego? Dlaczego dopiero teraz Mercedes zerwał z dotychczasową stylistyką i charakterem swojego najmniejszego modelu? W najnowszym wydaniu klasa A nabrała szlachetności widocznej chociażby w modelach klasy C i E, a przy tym już samym wyglądem zaprasza do dynamicznej jazdy. W naszym teście sprawdzimy, czy tak jest rzeczywiście. 

Już od pierwszej chwili obcowania z najmniejszym Mercedesem, u kierowcy i pasażerów budzą się pozytywne emocje. Linia nadwozia wyróżnia się atrakcyjnymi wizualnie krzywiznami i przetłoczeniami, nadającymi autu agresywny wygląd. Ten, bezsprzecznie, wskazuje na dynamiczny charakter nowej klasy A. Pozytywne wrażenia potęguje pakiet AMG Line, obejmujący m.in. stylistyczne akcenty AMG, wielofunkcyjne koło kierownicy i elementy poprawiające dynamikę jazdy. Pakiet faktycznie uatrakcyjnia małego Mercedesa, ale też skutecznie odchudza kieszeń, dokładnie o 12 564 zł.

Sportowe akcenty kontrastują z rozwiązaniami podwyższającymi komfort  i wygodę, którą gwarantuje klasa A. Automatyczna klimatyzacja Thermotronic zapewnia przyjemny chłód w gorące dni, a jej obsługę, podobnie jak pozostałych udogodnień, ułatwia funkcjonalnie rozplanowana konsola środkowa z wygodnymi w użyciu, czytelnie oznaczonymi przełącznikami. Elektrycznie sterowane szyby i lusterka to w klasie premium już standard, ale elektrycznie regulowane fotele przednie z pamięcią ustawień, które znalazły się w testowanym modelu, jeszcze nie. Ten, kto zamówi opcjonalny pakiet Exclusive, może również korzystać z podgrzewania foteli przednich oraz wspomóc swój kręgosłup, dzięki 4-stopniowej regulacji odcinka lędźwiowego. W niemal każdym elemencie wnętrza widoczna jest wysoka jakość wykończenia. Drobnym zgrzytem są zegary, które zostały dopasowane do usportowionej wersji AMG Sport, ale mogłyby być bardziej czytelne.

Wraz z wprowadzeniem nowej klasy A, auto straciło swój charakter vana. Teraz pasażerowie siedzą jak w tradycyjnym aucie osobowym, co nie zmienia faktu, że mają pod dostatkiem ilości miejsca na nogi i nad głową, przynajmniej z przodu. Wrażenie przestronności potęguje opcjonalny dach panoramiczny, wymagający dopłaty około 4400 zł. Na tylnej kanapie w dość komfortowych warunkach będzie podróżowała dwójka dorosłych, ale pozytywne wrażenie nieco ograniczają małe szyby w drzwiach. Kierowcy może także przeszkadzać stosunkowo niska szyba w klapie bagażnika, co utrudnia np. parkowanie tyłem. Remedium na to jest kamera cofania (1546 zł), a ci najbardziej wymagający mogą skorzystać z układu Parktronic z aktywnym asystentem parkowania (3313 zł). Bagażnik do monstrualnych nie należy (341 l), ale dzięki swoim regularnym kształtom pozwala dobrze wykorzystać jego przestrzeń. Praktyczność zwiększają składane w banalnie prosty sposób tylne siedzenia. 

Ze sportowymi akcentami AMG kontrastuje napęd – silnik CDI. Diesel o mocy 136 KM to z pozoru niezbyt mocna jednostka, a tymczasem umożliwia rozpędzenie auta od 0 do 100 km/h w zaledwie 9,3 s.  i dzięki nowoczesnej technice pozwala zapomnieć o przypadłościach wielu doładowanych diesli – turbodziurze. Ta, co prawda, pozostaje odczuwalna, ale w niewielkim stopniu. Co więcej, 136-konny silnik nie tylko dostarcza całkiem dużo radości podczas jazdy, lecz także wtedy, gdy zatrzymamy się… na stacji benzynowej. Po zatankowaniu do pełna 50-l zbiornika, przy w miarę spokojnym obchodzeniu się z pedałem gazu, można pokonać niemal 1000 km, co oznacza średnie zużycie paliwa na poziomie ok. 5 l/100 km.

Pozytywne wrażenia z jazdy to zasługa nie tylko silnika, lecz także zawieszenia. Dzięki temu, że zostało ono obniżone, pozwala na bardzo dynamiczną jazdę, a przy tym zapewnia komfort nawet podczas pokonywania zniszczonych odcinków dróg. Układ poddaje się dopiero podczas przejeżdżania przez krótkie poprzeczne nierówności. Na plus należy zaliczyć także cichą pracę zawieszenia. To niezwykle ważna cecha, bowiem spece Mercedesa od aerodynamiki zadbali o to, aby do wnętrza kabiny przedostawała się minimalna ilość hałasu. Dzięki temu pasażerowie mogą cieszyć się muzyką płynącą z wysokiej jakości systemu audio Harman Kardon Logic 7, nota bene wymagającego dopłaty ponad 3300 zł. Użytkownicy mają przy tym szeroki wybór źródeł dźwięku – od radia począwszy, poprzez płytę CD, a na zewnętrznych urządzeniach przenośnych kończąc. 

Nowa klasa A bez wątpienia mocno zagroziła konkurencji. Niestety, jak to w klasie premium bywa, za tę przyjemność trzeba zapłacić, czasami nawet dość słono. Cena wyjściowa A200 CDI wynosi 107 900 zł. Doposażenie auta w liczne dodatki, tak jak w testowanej wersji, może ją znacznie podwyższyć do, bagatela, 172 tys. zł. Wyjściowe ceny konkurencyjnych modeli BMW i Audi są nieznacznie wyższe niż w przypadku Mercedesa. 5-drzwiowe BMW 118d o mocy 143 KM kosztuje 108 900 zł. Jeszcze więcej, 111 800 zł, należy wydać na Audi A3 Sportback, ale nabywca otrzymuje w zamian auto z 2-litrowym dieslem o mocy 150 KM.  

Mercedes A200 CDI 

Pojemność silnika (cm3)    1796
Moc kW (KM) przy obr./min.    100 (136)/3400-4400
Maks. moment obrotowy (Nm przy obr./min.)    300/1400
Prędkość maksymalna (km/h)    210
Przyspieszenie – 0-100 km/h (s)    9,3
Zużycie paliwa (l/100 km):
cykl miejski    5,4
cykl pozamiejski    3,5
cykl mieszany    4,2
Wymiary (dł. x szer. x wys. w mm)    4292 x 1780 x 1433
Rozstaw osi (mm)    2699
Pojemność bagażnika (l) VDA    341-1157
Masa własna/ładowność (kg)    1445/555

Mariusz Kamiński

Pozostałe artykuły z działu: