Ile może kosztować jazda na nieodpowiednich oponach?

Okazuje się, że jazda na „łysych oponach” może znacznie uszczuplić finanse kierowców. Rozpatrując przypadki krajów europejskich - polscy kierowcy mogą spodziewać się podobnych konsekwencji finansowych.

W Szwecji z dniem 1 grudnia obowiązuje jazda tylko na oponach zimowych. Obowiązek ten dotyczy wszystkich samochodów, które poruszają się po szwedzkich drogach, bez względu na kraj ich rejestracji.

Również w całej Skandynawii w okresie od 1 grudnia do 31 marca opony zimowe są obowiązkowe. Niezastosowanie się do tego obowiązku skutkuje karą nakładaną na właściciela pojazdu w wysokości 600 zł, łącznie z zakazem jazdy nawet do najbliższego punktu zmiany opon. Od 2013 roku w wyżej wymienionym okresie opony zimowe są obowiązkowe dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 t.

Natomiast w Norwegii opony zimowe w samochodach ciężarowych obowiązują już od 15 listopada. Z kolei w Finlandii jazda na „zimówkach” obowiązuje w okresie od 1 grudnia do 28 lutego.

W krajach skandynawskich obowiązuje zasada, zgodnie z którą minimalna głębokość rzeźby bieżnika na oponach zimowych wynosi 3 mm, natomiast zalecana – 6 mm. Jadąc ciężarówką wyposażoną w „łyse opony” po norweskich drogach należy liczyć się z konsekwencjami finansowymi w wysokości ok. 380 zł za każde koło, co w samochodach wieloosiowych stanowi niebagatelną kwotę.

Pozostałe artykuły z działu: