Ford Mondeo MK4 Kombi 1,8 TDCI 125 KM

Rodzina 2+2. Budżet 25 – 30 tys. Cel: zakup solidnego rodzinnego samochodu z nadwoziem „kombi” z ekonomicznym i sprawdzonym (niekłopotliwym) silnikiem wysokoprężnym. Zadanie nie wydaje się trudne. Budżet spory, wybór popularnych aut jeszcze większy. Czy jednak przed szereg może wysunąć się Ford Mondeo czwartej generacji, oznaczony roboczym symbolem MK4 w wersji „przedliftingowej”? Postaramy się przybliżyć nieco ten model i zastanowić się, czy spełnia on nasze założenia i może służyć, jako samochód rodzinny.

O modelu

Ford Mondeo zastąpił w 1993 roku znanego tak z wersji „cywilnych” jak i sportów motorowych kultowego już dzisiaj Forda Sierrę. W porównaniu do tylnonapędowego poprzednika (bywały też wersje z napędem 4x4), Mondeo to konstrukcja przednionapędowa już od pierwszej generacji modelu. Każda kolejna wersja była udoskonalana, a ostatnia generacja MK4 produkowana od 2007 roku to już niemal wzorowa konstrukcja i tu wcale nie ma przesady. Nie bez przyczyny mówi się, że to jeden z bardziej udanych modeli, tak pod względem funkcjonalności, niezawodności jak i wizualizacji nadwozia, które zdecydowanie powinno każdemu przypaść do gustu. Pokrewne modele (ta sama płyta podłogowa) to rodzinne Vany – Ford S-max (bardziej sportowa stylizacja 5- lub 7-osobowego nadwozia) i Galaxy (typowy 7-osobowy Van z dużą ilością przestrzeni). Rozwiązania konstrukcyjne niemal identyczne, jednak kształt i przestrzeń wewnątrz – odmienne.

Silnik

Mondeo  MK4 oferuje sporą gamę silników benzynowych i wysokoprężnych. Jeśli komuś zależy na ekonomii, powinien poszukać sprawdzonej jednostki 1,8 Duratorq TDCI, która generuje 320 Nm momentu obrotowego i zapewnia 125 KM mocy. Czy to wystarczy, aby sprawnie napędzić auto o długości przekraczającej 4,8 m i ważące około 1,5 tony? Okazuje się, że tak. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa nieco ponad 10 sekund i przy odpowiedniej technice jazdy potrafi również wgniatać w fotel, co daje dodatkową radość z jazdy. Silnik nabiera wigoru od około 1800 obr./min, zaś 320 Nm momentu obrotowego, robi tu swoje. Co ważne, przy ekonomicznej jeździe pozamiejskiej z rozsądnymi prędkościami, zużycie paliwa może oscylować na poziomie niewiele przekraczającym 5 l/100 km. 70 litrowy zbiornik paliwa pozwoli pokonać odległość nawet ponad 1300 km bez tankowania – co należy uznać za bardzo dobry wynik. Warto poszukać egzemplarza z 6-biegowa manualną skrzynią biegów. Eksploatacja „szóstki” jest zdecydowanie przyjemniejsza niż skrzyni 5-biegowej – przede wszystkim podczas jazdy na autostradzie.

Zdecydowanie warto szukać egzemplarza wyposażonego w 6-biegową skrzynię manualną. Warto jednak pamiętać, że 6 bieg sprawdza się najlepiej przy prędkościach „autostradowych” powyżej 110 km/h.

Jednostka 1,8 TDCI jest starą, ale zarazem sprawdzoną konstrukcją i przy odpowiednim traktowaniu (odpowiednie paliwo, regularne wymiany oleju) nie sprawia problemów eksploatacyjnych i odwdzięczy się bezawaryjnością. Wszelkie usterki są najczęściej wynikiem zaniedbań właścicieli szukających przesadnych oszczędności na wszystkim, od jakości paliwa począwszy. Warto zaznaczyć, że opisywany motor nie posiada filtra cząstek stałych, co jest dodatkowym bonusem dla poruszających się na krótkich odcinkach, a więc eksploatacja typowo miejska nie będzie stanowić problemu.

Wnętrze

Wnętrze Modeno MK4 może się podobać tak pod względem wizualizacji, jak i pod względem ergonomii. Obsługa jest intuicyjna, zaś dostęp do poszczególnych przełączników bardzo dobry. Przyciski są duże, czytelne i nie sposób wręcz pomylić się przy ich obsłudze. Kokpit sprawia wrażenie masywnego, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa i solidności. Nie wszystko jest jednak takie idealne, a problemy mogą sprawić detale. Schodząca srebrna powłoka, czy wycieranie się kierownicy w niektórych wersjach wyposażenia to niektóre z nich, jednak nie są to usterki, które powodują unieruchomienie auta lub dodatkowe niespodziewane koszty napraw. Po prostu ucierpi na tym nieco estetyka wnętrza, ale da się to zaakceptować.

Masywny kokpit sprawia wrażenie solidności, poczucia komfortu i ezpieczeństwa. To może się podobać i trudno temu zaprzeczać. Materiały wykończeniowe mogłyby być jednak znacznie lepszej jakości.

Miejsca jest pod dostatkiem zarówno na fotelach przednich, na których komfort jazdy jest porównywalny do aut z wyższego segmentu, jak i na kanapie tylnej. Dwójka dzieci z tyłu nie zmęczy się nawet dłuższą podróżą – podobnie jak dwie osoby dorosłe. Dla trzech będzie już nieco ciasno, jednak nadal warunki podróżowania będą akceptowalne.

Komfort podnosi bardzo dobre, wręcz wzorcowe wyciszenie samochodu. Nawet przy większych prędkościach „autostradowych” w środku panuje cisza. Żadnego klekotu, żadnego warczenia lub innych niepożądanych efektów dźwiękowych. Tu jazda odpręża, a z pewnością nie zmęczy. Komfort jazdy dorównuje wielu pojazdom z wyższej półki, zatem narzekanie w tym zakresie byłoby, co najmniej nieuzasadnione.
We wnętrzu znajdziemy sporą liczbę praktycznych schowków – zwłaszcza w podłokietniku środkowym. Tu schowek jest podwójny. Pierwszy – płytszy na drobne przedmioty, zaś drugi – głębszy pomieści zarówno przenośną nawigację czy rejestrator jazdy. Za to praktyczne rozwiązanie dajemy duży plus.

Bagażnik w wersji kombi to około 550 l przestrzeni ładunkowej składającej się z głównego przedziału, jak i dodatkowej przestrzeni nad kołem zapasowym wyprofilowanej w styropianowej formie. Zmieści się tu zestaw dodatkowych żarówek, bezpieczniki, torby na zakupy i tym podobne drobiazgi, które nie będą samoczynnie przemieszczać się po bagażniku podczas jazdy. Po złożeniu siedzeń przestrzeń ładunkowa powiększa się do ponad 1700 l. Mondeo MK4 to duże auto i nawet dla wymagającej rodziny z dwójką dzieci miejsca jest aż nadto. Zmieści się również nawet spory ekwipunek na dłuższy urlop. Zatem obaw o to, czy zmieścimy dodatkowe akcesoria przydatne na urlopie nie powinno być.

Ford Mondeo zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa, co potwierdzają testy zderzeniowe Euro NCAP. Auto uzyskało 5 gwiazdek. Zarówno kierowca jak i pasażerowie otrzymują wystarczającą ochronę, a konstrukcja wnętrza uznana została za bezpieczną.

Podsumowanie

Używane Mondeo MK4 z pierwszych roczników produkcji tego modelu, można nabyć już za około 25 – 26 tys. zł. Nie wolno jednak zapomnieć, że auta z silnikiem wysokoprężnym z reguły nie stoją w garażu w oczekiwaniu na „lepsze czasy” i po 6 – 7 latach przebiegi realne oscylować mogą w granicach 200 tys. km. Nie oznacza to, że auto po takim przebiegu nie będzie nadawało się do użytku, ale należy je dokładnie sprawdzić przed zakupem – zwłaszcza jeśli cena jest „okazyjna”. Taka niby okazja może okazać się w niedługim czasie po zakupie droższa, niż dołożenie paru złotych na egzemplarz w lepszym stanie technicznym. Warto pamiętać, że naprawa typowych usterek w autach z silnikiem wysokoprężnych z reguły jest kosztowna. Co ważne do MK4 można znaleźć sporą gamę dobrej jakości zamienników, jednak tu także warto zachować zdrowy rozsądek. Zamiennik sprawdzonego producenta posłuży długo i niekłopotliwie. Tanie części wątpliwej jakości mogą z kolei wygenerować dodatkowe koszty. Używany Ford Mondeo jeśli tylko nie był nieudolnie naprawiony po wypadku, a także nie oszczędzano na wszystkim podczas okresowej obsługi odwdzięczy się długotrwałą bezproblemową eksploatacją, a w wersji 1,8 TDCI także niskim zużyciem paliwa. Warto pamiętać jednak, że nie każdy egzemplarz z rynku wtórnego jest godny zainteresowania. Ta ostatnia uwaga dotyczy zresztą pojazdów każdej marki.

ZALETY WADY
  • NISKIE ZUŻYCIE PALIWA
  • NIEZŁE OSIĄGI
  • KOMFORT JAZDY
  • WYCISZENIE
  • PRZESTRZEŃ WE WNĘTRZU
  • WŁAŚCIWOŚCI JEZDNE
  • USTERKI POWŁOKI LAKIERNICZEJ
  • PO OPADACH DESZCZU LEJĄCA SIĘ WODA PO OTWARCIU BAGAZNIKA LUB TYLNYCH DRZWI (PROBLEMY Z ODPŁYWEM)
  • JAKOŚĆ MATERIAŁÓW WYKOŃCZENIA WNĘTRZA

 

Pozostałe artykuły z działu: