Dla rodziny i nie tylko – Ford Galaxy

Niezwykle przestronne nadwozie, komfortowe zawieszenie, pojemny bagażnik, a do tego mnogość schowków i możliwości aranżacji wnętrza oraz dobrze dobrana gama jednostek napędowych – tak można w skrócie opisać idealne auto rodzinne. Najbliższe temu ideałowi są vany, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje flagowy van Forda – model Galaxy.

Pierwsza generacja tego modelu była wspólnym dziełem Volkswagena i Forda. W efekcie współpracy w 1995 r. na rynek oprócz Galaxy trafił także VW Sharan oraz Seat Alhambra. Po 11 latach, w 2006 r., Ford samodzielnie stworzył następcę tego modelu i wraz z nim wprowadził w życie autorską koncepcję Kinetic Design. Jednocześnie Galaxy znacznie urósł – długość auta zwiększyła się o 18 cm. Obecny van Forda to model po liftingu, który jednak można ocenić jako bardzo subtelny. Projektanci unowocześnili reflektory przednie i atrapę chłodnicy, z tyłu zastosowali światła LED, a we wnętrzu pojawiła się zmodernizowana konsola centralna. 

Czym przekonuje Galaxy? Przede wszystkim niezwykle dużym i funkcjonalnym wnętrzem oraz sensownie skonfigurowanym wyposażeniem. Nadwozie auta ma tradycyjne, stonowane linie pozbawione ekstrawaganckich detali, dzięki czemu zasługuje na miano ponadczasowego. Kilka ostrych akcentów stylistycznych nadaje mu nieco agresywności, przez co mimo rodzinnego charakteru van prezentuje się „dynamicznie”. Duże szyby boczne zapewniają dobrą widoczność, ale też zapewniają nadwoziu bardzo dobre proporcje – to zasługa dużej szyby w tylnej części. Niemal prosta linia dachu oznacza, że wszyscy pasażerowie będą mieli dość miejsca nad głowami, a standardowo montowane relingi umożliwiają montaż np. bagażnika dachowego. 

Jak przystało na prawdziwego vana, Galaxy ma standardowo siedem foteli. Te w drugim rzędzie można niezależnie od siebie przesuwać i składać. Trzeci rząd tworzą składane pod podłogą bagażnika dwa siedzenia, które okazują się dość wygodne nie tylko dla dzieci. Faktem jednak jest, że komplet pasażerów wyklucza wykorzystanie możliwości bagażnika, którego minimalną pojemność Ford określa na 308 l. Po złożeniu siedzeń w dwóch tylnych rzędach Galaxy zmieści nawet 2325 l, a dzięki uzyskaniu całkowicie płaskiej podłogi jest to w pełni użyteczna przestrzeń. Jak przystało na praktycznego vana, auto może pochwalić się także dużą liczbą schowków, ukrytych m.in. w drzwiach, pod siedzeniami, a także podsufitowym tunelu. 

Ford Galaxy dostępny jest w trzech wersjach wyposażeniowych: Trend, Ghia i Titanium. Standardem dla wszystkich są m.in. komplet poduszek powietrznych, system ESP z układem kontroli trakcji i wspomaganiem awaryjnego hamowania, dwupłaszczyznowo regulowana kolumna kierownicy, komputer pokładowy, elektrycznie sterowane szyby w drzwiach, skórzana kierownica, radio z CD/MP3, zintegrowane relingi dachowe. Ghia dodatkowo (do Trend) ma m.in. automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, klimatyzację z chłodzeniem tylnej części kabiny, tempomat, a także chromowane elementy wykończeniowe. Najbogatsza Titanium może pochwalić się np. sportowymi fotelami przednimi, kolorowym wyświetlaczem na desce rozdzielczej, a także przyciemnianymi szybami w tylnej części nadwozia. 
 

Spośród elektronicznych systemów na uwagę zasługuje opcjonalny układ IVDC (Ghia i Titanium), umożliwiający wybór charakterystyki tłumienia amortyzatorów. Kierowca może wybrać jeden z trzech trybów pracy: Sport, Normal lub Komfort. Zimą przyda się także elektrycznie podgrzewana przednia szyba, będąca standardowym wyposażeniem wersji Ghia i Titanium (opcja w Trend), a w nocy i po zapadnięciu zmroku widoczność poprawia system halogenowych reflektorów adaptacyjnych (AFS) ze skrętnymi światłami mijania oraz statycznymi światłami doświetlającymi zakręt. Udogodnienie to także znalazło się na liście wyposażenia dodatkowego. Z kolei dalszą poprawę bezpieczeństwa zapewnia system kontroli pasa ruchu, ostrzegający o zjechaniu ze swojego pasa, o ile wcześniej kierowca nie włączył kierunkowskazu. Dzieci ucieszy opcjonalny system multimedialny DVD, obejmujący m.in. wbudowany odtwarzacz DVD i dwa niezależnie obsługiwane 7-calowe ekrany wbudowane w tylnej części zagłówków przednich foteli. 

Z pewnością jednymi z najważniejszych czynników, które mogą zadecydować o wyborze Galaxy, są gama silników i cena auta. Ford, podobnie jak wielu innych producentów, zwrócił się w stronę downsizingu. To dlatego najsłabszą wersją okazuje się jednostka 2-litrowa o mocy 145 KM, słabsza od silnika 1.6 o 15 KM. Tę pierwszą producent łączy z 5-biegową przekładnią manualną, jednostkę 1.6 z 6-biegową. Najmocniejszym w całej gamie silnikowej jest 2-litrowy motor, wyróżniający się mocą 203 KM. W tym przypadku standardem jest automatyczna przekładnia PowerShift. To nowa 6-biegowa przekładnia automatyczna z podwójnym sprzęgłem, która według założeń projektantów ma zapewniać płynną zmianę przełożeń i minimalizować zużycie paliwa. W przypadku diesli najsłabszy jest silnik 1.6, uzyskujący 115 KM, łączony z 6-biegową przekładnią manualną. 2-litrowe jednostki dostarczane są w dwóch wariantach mocy – 140 KM i 163 KM – i w obu przypadkach można wybrać skrzynię manualną lub PowerShift. Najmocniejszym dieslem jest 2,2-litrowy 200-konny silnik łączony ze skrzynią manualną lub automatyczną.

Dane techniczne Galaxy

Za najtańszego Galaxy (2.0/145 KM) Ford każe sobie zapłacić 104 250 zł, o 4200 zł mniej niż za auto z silnikiem 1.6/160 KM. Miłośnicy diesli na najsłabszego Galaxy (1.6/115 KM) muszą wydać przynajmniej 112 450 zł, a wersja z 2-litrową jednostką wysokoprężną oznacza wydatek blisko 117,5 tys. zł. Aby cieszyć się wyższym komfortem podróży wynikającym z bogatszego wyposażenia wersji Ghia, należy dopłacić jeszcze nieco ponad 10 tys. zł. 

Mariusz Kamiński

Pozostałe artykuły z działu: