Decyzja KE w kwestii podatku VAT od polskich samochodów

Zgodnie z założeniem Komisji Europejskiej można spodziewać się, że począwszy od stycznia 2014 roku podatnicy w Polsce będą mogli odliczyć połowę podatku VAT, który jest zawarty w cenie zakupu aut, wykorzystywanych nie tylko w celach biznesowych (tzw. derogacja). Jeśli decyzja ta weszłaby w życie od 2014 roku, to obowiązywałaby do końca 2016 roku, jednak polski rząd pragnąłby przedłużyć ją do 2018 roku.

Na chwilę obecną przy zakupie oraz leasingu auta osobowego podatnik może odliczyć 60% podatku VAT, ale jednocześnie kwota ta nie może przekroczyć 6 000,00 zł. W projekcie KE nie zostały uwzględnione postulaty rządu polskiego, by limit odliczenia wyniósł 8 000,00 zł dla wszystkich aut osobowych. KE wnioskuje, by ograniczenia nie dotyczyły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, a także aut o liczbie miejsc (razem z kierowcą) większej niż 9. Według projektu KE można byłoby odliczyć połowę VAT, który zawarty jest w cenie wydatków przeznaczonych na eksploatację aut (np. przeróbki, paliwo, naprawy). Obecnie VAT w 100% można odliczyć od wszystkich wydatków oprócz paliwa.

Uwzględniając obecną sytuację, jeśli postulaty KE zostaną przyjęte w grudniu br., to zawarte w nich zmiany raczej nie wejdą w życie w Polsce w 2014 roku. Nadal będą obowiązywały zasady określone w:

  • art. 86a o podatku VAT, zgodnie z którym podatnik może odliczyć 60% podatku VAT, który zapłacił, ale nie więcej niż 6 000,00 zł; te zasady nie dotyczą aut tzw. vanów, pikapów oraz pojazdów o ładowności większej niż 500 kg,
  • art. 88a o podatku VAT, na podstawie którego nie można odliczać VAT-u od paliwa.

Problem z odliczeniami dotyczy głównie aut z tzw. kratką, a związany jest bezpośrednio z przepisami o homologacji, które uległy znaczącym przemianom w 2012 roku. W kwestii ciężarówek zaczął obowiązywać wymóg odpowiedniego prześwitu drzwi tylnych, które przeznaczone są do ładowania.

Jak wspomniano wyżej - decyzja KE miałaby obowiązywać do 2016 roku, jeśli nie weszłyby w życie przepisy unijne, które określałyby zasady uniemożliwiające odliczanie VAT-u od aut. W przypadku, kiedy Polska pragnęłaby przedłużyć okres ograniczania odliczeń z tytułu podatku VAT - byłaby zmuszona złożyć wniosek do 2016 roku do KE. 
Czas pokaże, które założenia i projekty zostaną wprowadzone.

Pozostałe artykuły z działu: